Minor League 2012

Written by Kelly. Posted in Minor Team

Published on February 06, 2012 with

 

MIINOR LEAGUES
DIVISION 1
ROUND 1 MOOREFIELD ROUND TOWERS SUN 12 FEB, 11.45AM
ROUND 2 SARSFIELDS MOOREFIELD SUN 19 FEB, 11.45AM
ROUND 3 MOOREFIELD KILCOCK SUN 26 FEB, 11.45AM
ROUND 4 NAAS MOOREFIELD SUN 4 MAR. 11.45AM
ROUND 5 MOOREFIELD CLANE SUN 11 MAR, 11.45AM
ROUND 6 ATHY MOOREFIELD MON 19 MAR, 11.45 AM
ROUND 7 MOOREFIELD BYE
ROUND 8 MOOREFIELD CELBRIDGE WED 28 MAR, 7.00PM
ROUND 9 MAYNOOTH MOOREFIELD SUN 22 APR, 11.45AM
FINAL SAT 28 APR
DIVISION 2
ROUND 1 MOOREFIELD GRANGE SUN 12 FEB, 11.45AM
ROUND 2 NURNEY MOOREFIELD SUN 19 FEB, 11.45AM
ROUND 3 MOOREFIELD CARAGH SUN 26 FEB, 11.45AM
ROUND 4 ST EDWARD’S MOOREFIELD SUN 4 MAR. 11.45AM
ROUND 5 RATHANGAN MOOREFIELD SUN 11 MAR, 11.45AM
ROUND 6 MOOREFIELD ROBERTSTOWN MON 19 MAR, 11.45 AM
ROUND 7 ELLISTOWN MOOREFIELD SUN 25 MAR, 11.45AM
ROUND 8 MOOREFIELD ARDCLOUGH WED 28 MAR, 7.00PM
ROUND 9 BALLYKELLY MOOREFIELD SUN 22 APR, 11.45AM
FINAL SAT 28 APR

Results

Round 1 Sunday 12th February

 

Round 2

Minor Div 1

Celbridge          1 – 16               Round Towers       2 – 6

Maynooth          Bye

Clane               1 – 11               Naas                    2 – 7

Mooorefield       1 – 9                Sarsfields             0 – 9

Kilcock             2 – 6               Athy                      2 – 6

Minor  Div 2

Kill                 2 – 7            Na Fianna             1 – 7

Confey             off               Castledermot

Balyna            no result      Leixlip

Raheens          0 – 11         St Kevins              0 – 8

Minor Div 3

Monasterevin      2 – 11         Carbury             1 – 10

Oliver Plunketts  4 – 7           Kilcullen             4 – 5

Carbury             2 – 12           St Laurences      1 – 20

Sallins                1 – 14          Suncroft             2 – 8

Two Mile House   4 – 8            St Laurences        2 – 2

Minor Div 4

St Ewards              4 – 7         Caragh             0 – 4

An Grainseach        2 – 3          Robertstown   0 – 9

Nurney                                   Moorefield

Ballykelly        1 – 4                 Ellistown         0 – 5

Ardclough             off               Rathangan

 

Round 3

Sunday 26th February

Division 1 Moorefield 0-12 vs. Kilcock 3-12

Division 4 Moorefield 1-6 vs Sarsfields 3-6


Round 4

Sunday 4th March

Division 1 Naas 1-9 vs. Moorefield 1-9 John Knight

Division 4 St. Edwards vs. Moorefield Fergus Devereux Snr.

 

Round 5

Sunday 11th March

Division 1 Moorefield 3-8 vs. Clane 0-5  Dennis Lawless

Division 4 Rathangan vs. Moorefield Tony Donnelly (Rathangan Winners)


Round 6

Monday 19th March  @11:45am

Athy v Moorefield Dave Coady

Moorefield 2 v Robertstown   Seamus McKiernan

 

Round 7

Sunday 25th March  @11:45am

Div 1 Bye

Ellistown 3-8 vs. Moorefield B 2-10 Bob Harrison


Round 8

Wednesday 28th March  @6.45pm

Moorefield 1-18 vs. Celbridge 3-13 John Knight

Moorefield 2 v Ardclough Chris O’Grady


Round 9

Moorefield A 1-9 vs. Maynooth 1-12

Ballykelly vs Moorefield B